Rejäl vinst för Dragon Mining

Uppdaterad
Publicerad

Vinsten för gruvföretaget Dragon mining Limited, som bland annat äger gruvan i Svartliden, blev 42 miljoner efter skatt under 2008. Det framgår av företagets årsredovisning för förra året. Ersättningarna till ledningen i företaget uppgick till ungefär elva miljoner kronor.

Chefen för gruvan i Svartliden Karl-Erik Marttala fick ungefär 2,5 miljoner kronor i lön och andra ersättningar under förra året.

Även de anställda vid gruvan vill ha del i företagets goda resultat. Just nu pågår förhandlingar mellan fack och företagsledning

– Vi vill ha högre löner som är rättvisa. Går ett företag bra ska det gå att få ut mer i lön också, säger Christian Ulander, kontaktperson för Metall vid gruvan.

I årsredovisningen upprepar företaget också att man tänker satsa på att starta underjordsbrytning i Svartliden, vilket skulle innebära att gruvan får en längre livslängd.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.