Bild från tidigare inslag. Foto: SVT

Ridhuset fortsatt isolerat – ännu en häst har feber

Publicerad

För lite drygt en vecka sedan märkte man att flera unghästar hade hög feber vid Hipplogum i Umeå. Verksamhetschefen beslutade då att isolera djuren och stängde anläggningen för till- och frånresande hästar.

Efter att ha samrådit med en veterinär beslutade man därefter att hålla stängt hela vecka åtta. Nu har ännu en häst fått feber och isoleringen kommer därför att fortsätta även vecka nio.

Hästarna flyttas

Den här gången står hästen i tävlingsstallet och alla hästar där kommer nu att flyttas till kallstallet.

Hippologum uppmanar alla som rör sig i stallet att tänka på att byta kläder om man varit i något annat stall tidigare, att använda handsprit, att inte vara uppe i varandras hästar, samt att fortsätta att kolla tempen på sina hästar varje dag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.