Genrebild: Dans på Lackarebäcks äldreboende, i Mölndal. Foto: TT/Annette Friberg

Sällskap gjorde äldre mindre deprimerade

Uppdaterad
Publicerad

Forskning vid Umeå universitet visar att deprimerade äldre personer med demens började må bättre av gruppaktiviteter. Det spelade ingen roll om det var en fysisk eller stillandesittande aktivitet.

Depression är vanligt bland äldre, speciellt hos de som lider av en demenssjukdom. Det kan vara svårt att behandla eftersom läkemedel oftast inte fungerar för personer med demenssjukdom, dessutom blir risken för biverkningar större vid ålder och sjukdom. Vid Umeå universitet har man därför tittat på vilken effekt alternativa behandlingar har.

I forskningen jämfördes högintensiv fysisk träning med en stillasittande gruppaktiviteter

Den äldre som deltog i den fysiska gruppaktiviteten fick göra balans och styrkeövningar, medan deltagarna i den stillasittande gruppaktiviteteten fick samtala, sjunga eller lyssna på högläsning.

Lika resultat

Det visade sig att det inte fanns någon skillnad i effekt mellan aktiviteterna. I båda grupperna började de äldre att må bättre.

– Tidigare studier har visat att personer med demenssjukdom på särskilt boende kan ha få sociala interaktioner, vilket kan ha en negativ inverkan på hur man mår. De positiva effekterna av aktiviteterna skulle därför kunna bero på den sociala samvaron, men fler studier behövs för att bekräfta detta, säger Gustaf Boström, som är doktorand vid Institutionen för samhällsmedicin och rehabilitering och författare av avhandlingen, i ett pressmeddelande.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.