Böleängskyrkan i Umeå Foto: Svenska Kyrkan Umeå

Schlager istället för psalmer på högmässa

Uppdaterad
Publicerad

På söndag 22 april hålls en lite annorlunda gudstjänst i Böleängskyrkan. Alla psalmerna är nämligen utbytta mot schlagerlåtar. Idén att använda musik som många känner till är dock allt annat än ny

Högmässan i Böleängskyrkan i Umeå på söndag kommer vara precis som vanligt men med undantaget att musiken består av nya och äldre låtar som varit med i Melodifestivalen. Kyrkomusikern Richard Öberg berättar att själva idén faktiskt kommer från Martin Luther, den protestantiska kyrkans grundare.

– Istället för de gamla sångerna började Luther använda kända folkvisor i gudstjänsterna. De gjorde nya texter som passade i kyrkan men med melodier som människorna redan kunde, berättar Richard Öberg.

För ungefär 10 år sedan plockade prästen Björn Ling i Umeå upp traditionen genom att börja använda låtar som varit med i Melodifestivalen. För två år sedan spelades även Schlagermässan in av Sveriges Radio och sändes som gudstjänst i P1.

Sju låtar som ska sjungas av en kör har omsorgsfullt valts ut för att passa, såväl musikaliskt som textmässigt.

– Vi försöker lyfta in en ny låt från melodifestivalen varje år, men förra året var texterna helt enkelt för dåliga, säger Öberg.

Uppskattat av artisterna

 I år finns dock Jonas Gardells ”Det finns en väg” med på programmet, något som enligt Richard Öberg också uppskattas av artisten.

– En av våra körmedlemmar har haft kontakt med Jonas via sociala medier och han blev glad över att vi har med låten. Han hoppas också på att den någon gång kan bli en psalm, säger Öberg.

På tal om låtar som blivit psalmer finns även ”Stad i ljus” från Melodifestivalen 1988, skriven av Py Bäckman men mest känd genom Tommy Körberg.

– Stad i ljus hade vi med redan för 10 år sedan när vi drog igång schlagermässorna. Sedan dess har den faktiskt blivit erkänd som en psalm av Svenska kyrkan, berättar Richard Öberg.

Låtarna i Schlagermässan (ej i ordning)

Genom eld och vatten – Sarek

Det finns en väg – Jonas Gardell

Kärleken är – Jill Johnson

För att du finns – Sonja Aldén

Waterloo – ABBA

Underbart – Kalle Moraeus

Fångad av en stormvind – Carola

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.