Foto: SVT

Se bilderna inifrån det eldhärjade huset

Publicerad

Brandkårerna från Nordmaling, Hörnefors, Vännäs och Bjurholm lyckades släcka i tid innan huset skulle vara helt övertänt. Mycket tack vare att Nordmalings brandstation bara ligger cirka 200 meter från huset som brann.

– Ja, vi hann hit i tid och så utrymde vi genast hela huset, berättar räddningsledaren Jörgen Forslund.

Stora delar av huset blev ändå i det närmaste helt förstört. Det är bråte, sågspån, vatten och en stark röklukt som möter en i trappuppgången till huset.

– Det finns glödbränder kvar som vi jagar, huset går inte att bo i, det är en total skada , sa insatsledaren Lars Kinnunen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Storbrand i Nordmaling

Mer i ämnet