Fredrik Sundqvist fick skylta skoterleden efter att en taxi kommit på villovägar. Foto: Fredrik Sundqvist

Skolskjutsen gick snett – taxin tog skoterled

Uppdaterad
Publicerad

Fredrik Sundqvist trodde inte sina öron när sonen ringde. Skolskjutsen, taxibilen, in till skolan i Sörmjöle satt fast på baksidan av huset. Chauffören hade följt gps:en.

Det var en till synes helt vanlig vardag, skoldag, och Fredrik Sundqvist hade begett sig iväg till jobbet som vanligt från hemmet i Norrmjöles golfby utanför Umeå. Men så hände något oväntat. Barnens skolsjuts dök aldrig upp.

– Jag blev uppringd av taxibolaget som sa att det inte gick att ta sig fram med bilen eftersom de inte plogat vägen, säger Fredrik Sundqvist.

Han tyckte det var märkligt. Han hade själv kört vägen bara en och en halv timme tidigare. Då var det plogat och full framkomlighet.

Fast i skoterspåret

Hemma i Norrmjöles golfby satt barnen och väntade. I samtal med pappa knackade det plötsligt på dörren…

Där stod taxichauffören, fast utan taxi. Bilen satt fast…på baksidan av huset, i skoterspåret.

– Jag visste inte om jag skulle skratta eller gråta. Chauffören hade troligen kört via gps. Det där är en gammal väg som leder till ett fiskeläge. Kör man via en äldre gps hamnar man på den vägen, säger Fredrik och fortsätter:

– Fast man kanske borde reagera när man ser att det inte är plogat alls.

Sonen plåtade

Han bad sonen ta en bild på bilen. Det är inte första gången det händer berättar han. För bara nån vecka sen låg en sprillans merca i diket på morgonen. Och äldsta pojken har erbjudit dem bärgning med fyrhjuling vid ett annat tillfälle.

Men vad är det som är så svårt med att hitta till er?

– Har man en uppdaterad gps ska det funka. Det är skyltade vägar också, men många kör ju stenhårt på gps.

Blev det ingen skola för barnen då?

– Jo, deras mamma fick fara och hämta dem.

Och taxin?

– De som sköter plogningen i byn fick fara dit och hämta den.

Efter incidenten tog Fredrik Sundqvist skotern på kvällen och märkte upp leden med skyltar.

– Det är olika chauffören varenda dag. Men jag hoppas att de lärt sig nåt nu, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.