Stig Lindberg skulle fyllt 100 år – hyllas

Uppdaterad
Publicerad

Han var en stor inspiration för många och verkade bland annat som lärare, formgivare och konstnär. Stig Lindberg skulle ha fyllt 100 år i år och för att hedra honom ställs han verk ut på Väven i Umeå.

– Den främsta anledningen till att man ska fira honom är för att han var en sådan enormt kreativ resurs för sin tid, på många sätt, säger Stig Lindberg-entusiasten Hans Millgård, och fortsätter:

– Men samtidigt var han ju unik genom sin mångsidighet. Han sysslade inte bara med porslin, han sysslade med textiler, han var bokillustratör och han formgav också hårdvaror, som tv– och radioapparater.

Fler Lindberg-utställningar

Hans Millgård gläds över att Lindbergs design lever vidare.

– Det finns många som har tagit upp arvet efter honom, designmässigt. Det finns saker i dagens designvärld som är samma formspråk.

Även på Guitars the museum uppmärksammar man Stig Lindberg med en utställning. Den pågår mellan 9 juli och 20 augusti.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.