Tullkammaren: En het potatis

Uppdaterad
Publicerad

Gruppen som ockuperade tullkammaren i fredags säger att aktionen var ett sätt att uppmärksamma vräkningar runt om i Europa. Dessutom är de missnöjda med att kommunen har sålt gamla kommunala byggnader, som Tullkammaren, till privata bolag.

– Balticgruppen äger en stor del hus i Umeå som idag står tomma. Det vänder vi oss mot, säger Anton som var med under aktionen.

Klas Dahlberg på Balticgruppen säger att han har förståelse för ockupanterna och att de skötte ockupationen rätt bra. Däremot är han besviken på kommunen eftersom Balticgruppen erbjudit sig att hyra ut lokaler för kulturaktiviteter. Men kommunen tvår sina händer och menar att Tullkammaren nu är Balticgruppens ansvar.

– Vi har sålt Tullkammaren till Balticgruppen och då får de öppna kulturverksamhet där om de skulle vilja, säger kommunalrådet Lennart Holmlund (s).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.