Detta eftersom både Umeå och Riga är kulturhuvudstäder nästa år.Gatan finns i norra delen av stan och Rigas Norra Exekutivmyndighet kommer attplacera ut skyltar inom sex månader efter att beslutet har trätt i kraft. Det skriver tidningen Diena på sin hemsida.
Även om Umeå har fått en egen gata i miljonstaden så ser det inte ut som attdet kommer bli någon Rigagata i Umeå.
– Nej det har vi inte talat om vad jag vet. Vi har inganyanläggningar av gator som skulle passa för ett sådant namn, säger AndersLidman som arbetar med namnsättning av gator och kvarter i Umeå.
Inteheller en namnändring av en befintlig gata ser ut att bli aktuell.
-Det brukar vara svårt att göra det eftersom de som bor efter adressen då måsteadressera om, sedan skapar det även en förvirring, fortsätter Anders Lidman.