– Det är ett garage och jag tror att man hållit på med bilar i garaget och så har något gått tokigt och en brand har startat, säger Thomas Åslin.
Det ska även finnas ett kontor på övervåningen men räddningstjänsten arbetade för att förhindra spridningsrisken.
– Det brinner rejält i garaget men vi hoppas att det inte blir någon spridning till kontoret. Insatsledaren på plats sa att det ser positivt ut, säger Thomas Åslin.
En person ska ha befunnit sig i garaget och personen ska ha fått brännskador, men det är oklart hur omfattande skadorna är. Vid 19.30-tiden berättade Thomas Åslin att räddningstjänst kommer avsluta insatsen inom 30-45 minuter.
– Vi verkar ha stoppat branden och det är ingen spridning till något annat så vi kommer nog kunna lämna över till fastighetsägaren.
Texten kan kommas att uppdateras.