Räddningstjänsten larmades strax efter 15-tiden på söndag eftermiddag till E4 vid Maj och Armsjön söder om Sundsvall. Det hade skett en singelolycka som försvårade trafiken i både söder- och norrgående riktning. Ingen ska då ha blivit allvarligt skadad. Kort därefter inträffade ytterligare en olycka.
Det hala väglaget har idag bidragit till flera olyckor på vägarna. Efter den första singelolyckan i norrgående riktning på E4:an söder om Njurunda utanför Sundsvall skedde ytterligare en olycka i södergående riktning vid Maj på E4:an strax före 16. Olyckorna ska ha skett på olika platser.
– Inledningsvis ska det vara två fordon inblandade, en person är transporterad till sjukhus. De andra tre personerna som var inblandade är kvar på olycksplatsen säger Viktor Lundin, inre befäl på räddningstjänsten.
Trafiken började rulla igen
Under senare delen av eftermiddagen arbetade styrkorna på plats med att dirigera trafiken, som då skulle ha börjat röra på sig enligt räddningstjänsten. Senare uppgav Trafikverket att trafiken flöt normalt igen.
Hör SVT:s reporter Kristin Hånell rapportera från platsen i videoklippet ovan.