Såhär såg festivalen ut 2022 och i år var det den 28:e upplagan av Urkultfestivalen. 6655 biljetter såldes enligt Urkults presstalesperson Johan Kihlgren. Foto: SVT arkiv

Folkfestivalen Urkult är nu avslutad – lugnt trots över 6 000 besökare

Publicerad

Natten till söndagen avslutades den tre dagars långa folkfestivalen Urkult. En anmälan gällande misshandel och några omhändertaganden. Polisen bedömer att årets evenemang varit lugnt.

Folkfestivalen Urkult har nu avslutats i Näsåker i Sollefteå kommun. Människor, kulturer och musik från olika delar av världen har mötts i Näsåker under en tre dagar lång festival. Trots mycket folk har det varit en lugn tillställning.

– Endast några få omhändertagande, polisen hälsar att det varit en relativt lugn festival, säger Marie Andersson presstalesperson på polisen.

Kamerabevakning med drönare

Det har varit få våldsbrott, endast ett enligt polisen hemsida, där en anmälan gällande misshandel upprättats under natten till lördagen där två män varit inblandande. Några personer har avvisats från festivalen och några har även omhändertagits av polis för fylleri.

Inför festivalen beslutade polisen även att genomföra tillfällig kamerabevakning med drönare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.