Första påsken efter pandemin – besökarna tillbaka i Själevads kyrka

Uppdaterad
Publicerad

Påsken är en av kyrkans största högtider men på grund av restriktioner har besöksantalet begränsats till åtta personer i Själevads kyrka. Nu när restriktionerna tagits bort ser man fram emot att fylla kyrkbänkarna igen.

Skärtorsdagsmässan var välbesökt men på långfredagen brukar det inte vara så många här, förklarar komminister Catharina Larsson medan hon förbereder sig och kyrkorummet för gudstjänsten.

– Men på påskdagen, då kommer det nog att vara många här.

”Behövs mer än någonsin”

Det blir ett tiotal besökare ändå. Samtliga har sett fram emot gudstjänsten och gläds åt att kyrkan återigen kan ta emot besökare utan begränsningar.

– Vi behöver kyrkan och gud mer nu än någonsin med tanke på hur det ser ut i världen, säger Maud Granlöf.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.