Havsmiljön i fokus när Tre kronor lägger till

Uppdaterad
Publicerad

Forskningsbåten Tre kronor angjorde på söndagen Örnsköldsviks hamn. Målet är att sprida kunskap om miljön under vattenytan.

Ombord har segelbåten miljöutställningen ”Ett hav av möjligheter”. Havsmiljön i Östersjön kommer att vara i fokus under besöket som är ett samarbete mellan kommunen och skolorna i Örnsköldsvik.

Under sina resor runt Östersjön har Tre kronor också samlat in vattenprover för analys av läkemedelsrester. Proverna har samlats in från Örnsköldsvik i norr till Rostock i söder och visar på rester av läkemedel, även mitt ute på Östersjön.

Båten ligger i Örnsköldsviks hamn till och med onsdag då den seglar söderut mot Härnösand och Sundsvall.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.