Lösningen som Eon lagt fram är en följd av företagets strävan att minimera påverkan på närboende samtidigt som de tillhandahåller en effektiv och pålitlig elförsörjning.
– Under de senaste dagarna har vi informerat närboende om beslutet och den omplanerade ledningssträckningen, säger Lena Berglund.
Det är Energimarknadsinspektionen som kommer att fatta det slutgiltiga beslutet om den föreslagna ledningens sträckning.
Synpunkter
Samtidigt kommer Luftfartsverket att ha möjlighet att lämna sina synpunkter på projektet och dess eventuella påverkan på flygverksamheten i området.
Eon betonar att deras beslut är resultatet av en noggrann övervägning av olika faktorer, inklusive samråd med lokalsamhället och hänsynstagande till potentiella påverkningar på flygverksamhet.
Hör bybon Lars Bergman berätta i videon om hans känslor om den omplanerade byggnaden av elkraftledningen.