Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Webbläsaren stöds inte

SVT stödjer inte uppspelning i din webbläsare. Vi rekommenderar därför att du byter till en annan webbläsare.
Ikeamöbel klubbades hem på auktion för 151 000 kronor – här är historien om den speciella designfåtöljen

Ikeamöbel såldes på auktion för 151 000 kronor – här är bakgrunden till den speciella designfåtöljen

Uppdaterad

En möbel från Ikeas designavdelning från 1959 har sålts på auktion.

Priset?

151 000 kronor.

Det finns bara fem kända exemplar av den prickiga fåtöljmöbeln ur Ikeas designavdelning från slutet av 1950-talet.

Nu har en av dem fått nytt liv.

Fåtöljen som köptes för 75 kronor en gång i tiden såldes nämligen på en auktion i Sundsvall för hela 151 000 kronor.

Hör Anders Melin, vd för Stadsauktion Sundsvall, berätta om möbelns bakgrund i videon.

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play