Kim i Sundsvall kan inte använda tvättstugan – kommer inte över tröskeln
Kim Levin sitter i rullstol och tvingas ta hjälp av andra för att kunna använda bostadsområdets gemensamma tvättstuga i Granloholm i Sundsvall, eftersom den är svårtillgänglig för personer med rörelsehinder.
– Det vore ju positivt om det var lättillgängligt för alla, säger hon.
I bostadsområdet bor det flera hyresgäster med rörelsenedsättning, mycket på grund av att ett flertal bostäder är enplanslägenheter och särskilt lämpliga för personer med nedsatt rörlighet.
Men trots det är tillgången till tvättmöjligheter begränsad eftersom områdets två tvättstugor inte är anpassade för personer med röreslsesvårigheter.
Nina Stattin är boende i området och även hon har rörelsenedsättning. Även om hon klarar av att ta sig in i tvättstugan ser hon stora problem när det gäller tillgängligheten.
– En tvättstuga ska vara en självklarhet i vardagen. Det handlar om allas möjlighet att leva självständigt, säger Nina Stattin.
”Inget ärende hos oss”
Mitthems vd Micael Löfqvist menar att företaget uppmuntrar hyresgäster att ta kontakt med dem för att säkerställa att anpassningar kan genomföras på ett effektivt sätt.
Han menar också att det vanligtvis inte är ett problem att rätt procedurer kring den här typen av ärenden följs.
– I det enskilda fallet kvarstår faktum att hyresgästen inte har kontaktat Sundsvalls kommuns bostadsanpassning. Vid kontroll idag har vi inget ärende hos oss, skriver han i ett mejl till SVT.
Enligt Kim Levin har bostadsanpassningen meddelat att anpassningen endast gäller i hennes egen bostad, och inte i gemensamma utrymmen som tvättstugor.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.