Kryssningsfartyg och två personer utomhus med hattar, stadsmiljö i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Beverley och Bill från Florida ville upptäcka Sundsvalls stenstad. – Det finns en mycket djupare historia här än i Florida, säger Bill. Foto: Ylva Holmgren/SVT

Lyxkryssare fullastad med amerikaner lade till i Sundsvall

Uppdaterad
Publicerad

Regent Seven Seas Voyager med 700 passagerare anlände under onsdagsmorgonen till Sundsvall. Sedan gick skytteltrafiken in till stan för rundvandringar i rask takt.

– Allt jag ser är överraskande och glädjande, säger Steve Walker från Texas.

Kryssningsfartyget startade sin resa i Stockholm och ska gå upp till Umeå och sedan vidare ner längs Finska kusten och den 2 september avslutas resan i Hamburg. Men först sightseeing i Sundsvall för turisterna, där de flesta kom från USA.

– Vi ska gå runt lite i stan, det blir vi glada för, säger Janet Dewey från Kalifornien.

Pilgrimsvandring

Några av de amerikanska turisterna ville besöka St:Olafsleden i Selånger men avråddes då det skulle bli för tidskrävande, enligt en av guiderna.

– Finns det ett svenskt ord för ”wandering”? Frågar Matt från Oregon och får svaret ”vandra” men säger att han inte tänker försöka sig på att uttala det och att han får nöja sig med Södra bergets stigar istället för Pilgrimsleden.

Kryssningsfartyget

Regent Seven Seas Voyager har plats för 700 passagerare och 455 besättningsmedlemmar och en delad hytt startar på ca. 330 000 kronor.

Regent Seven Seas Voyager med 700 passagerare anlände under onsdagsmorgonen. Foto: Ylva Holmgren/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.