Foto: SVT

Missnöjd med åtgärder mot svamp

Publicerad

Lärarförbundet är missnöjd med kommunens åtgärder angående hussvamp på Ankarsviks skola. Nu begär man att Arbetsmiljöverket ingriper sedan skolan tvingats stänga.

Facket kräver bland annat en elevfri dag för planering, stöd för personal som mår dåligt av det hela, samt överflyttning av material till de nya lokalerna. I ett mejl från huvudskyddsombudet skriver man: ”Jag som huvudskyddsombud bedömer att arbetsgivarens svar inte räcker. Lärarförbundets medlemmar på skolan upplever att arbetsgivarens svar är tomma ord och att det inte stämmer. Vi begär nu arbetsmiljöverkets ställningstagande”.

Kontinuerliga möten

Sundsvalls kommun som är huvudman skriver å andra sidan att: ”Alltsedan Ankarsviks skola stängdes har kontinuerliga möten hållits, där rektorer, skolområdeschef, fackliga företrädare, intendent, lokalstrateg, Drakfastigheter och vid några tillfällen även miljöförvaltningen deltagit. Vi har haft en öppen och konstruktiv diskussion, där alla parter gjort sitt yttersta för att finna lösningar på främst lokalbehovet.”

Man skriver också: ”Exakt hur det fortsatta arbetet kring lärarnas arbetssituation ska se ut är inte klarlagt ännu. Rektor kommer med stöd av skolområdeschef att tillsammans med personalen ta fram en handlingsplan för hur detta arbete ska fortlöpa”.

Detta har hänt

Det var strax före sportlovet i år som Ankarsviks skola stängdes, detta efter att flera elever och lärare fått allergiska reaktioner. Skolan undersöktes och man misstänkte mögelskador. Mellanstadieeleverna fick då husera på Vibackeskolan och lågstadieeleverna fortsätta vara på Ankarsvik, men i moduler.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.