Byggt 1968 i en stil som kallas ”brutalism” har Regionens hus nu stått mellan E4 och Nattviken i Härnösand i drygt ett halvt sekel.
Åsikterna går isär – är det gräsligt fult eller, i sin tidstypiska stil, ganska snyggt? En sak är säker – huset har inte hållits efter särskilt väl under de här 53 åren.
Nu är det, enligt de ansvariga, inte längre möjligt att skjuta upp en renovering. Det läcker in snö och regn, det är mögel- och fuktskador och både ventilation och avlopp måste bytas.
Regionens egen kalkyl
Men det kommer att ta tid och kosta en rejäl slant, och det handlar än så länge bara om regionens egen kalkyl. Upphandlingarna börjar först i sommar – efter att politiken gett klarttecken. Först regionstyrelsen och senare i slutet av juni, regionfullmäktige.
Dessutom är byggmarknaden i länet mer än överhettad, en faktor som kan få slutkostnaden att öka.
Att bygga om eller bygga nytt, det brukar ofta visa sig dyrare än man räknat med. Är det en risk även här?
– Det kan jag inte uttala mig om. Vi har gjort en kalkyl utifrån de åtgärder som behövs, säger Kristiina Kulluvaara, regionens fastighetsdirektör.
Räknar med debatt
Den höga notan för renoveringen beror bland annat på att underhållet av Regionens hus har fått stå tillbaka – för att behovet har varit större inom vården. Det säger i dag regionrådet Sara Nylund, (S). Men hon räknar med debatt i frågan.
– Jag har förståelse för att man man tänka att 175 miljoner kan räcka långt, men kravet på att sjukvården ska minska sina kostnader kvarstår, säger hon bland annat i klippet här.