Ökat intresse för fritidshus vid kusten

Uppdaterad
Publicerad

En sommarstuga längs Norrlandskusten ligger allt högre upp på svenskarnas önskelista enligt en ny undersökning. Och priserna på fritidshus ökar stadigt i Västernorrland: 8 procent upp i fjol.

Fritidshusmarknaden har börjat röra på sig för året. Norrlandskusten klättrar två placeringar i SBAB:s årliga ranking över de mest attraktiva områdena att ha ett fritidshus. Undersökningen baseras på enkätsvar bland personer från hela Sverige och listan toppas för andra året i rad av Gotland, följt av Stockholms skärgård.

Stor efterfrågan i flera år

Jessica Palm, mäklare i Örnsköldsvik, upplever att efterfrågan på fritidshus varit stor under en längre period.

– Det är många försäljningar och mycket folk på visningarna – jag räknar med samma spring den här våren.

SVT: Vad beror intresset på?

Att vi bor så nära kusten och man vill ju ut i naturen. Sedan kan det vara perioden i livet, att man säljer villan och skaffar lägenhet och fritidshus istället, säger Jessica Palm.

”Kommunerna måste greppa lyran”

Marjaa Edman på Höga kusten destinationsutveckling, bolaget som ägs av kommunerna i Ångermanland, ser också ett ökat intresse för området.

SVT: Vad kan kommunerna göra för att haka på det här?

– Både kommuner och myndigheter generellt har ju en roll att greppa den här lyran och se till att vi pekar på områden som är utvecklingsbara där entreprenörer eller andra kan bygga fritidsboenden. Här har vi en viktig tillväxtroll att ta.

Stigande priser – dyrast i Örnsköldsvik

Det senaste året steg fritidshuspriserna i Västernorrland med 7,5 procent, strax under under prisutvecklingen för hela landet. Dyraste sommarhusen finns i Örnsköldsvik där snittpriset i fjol landade på 1,3 miljoner kronor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.