Traktorn hamnade i en bäck i ett vattenskyddsområde. Foto: SVT

Traktor hamnade i ravin – en person förd till sjukhus

Uppdaterad
Publicerad

En singelolycka inträffade vid Edensforsens kraftverk i Junsele vid 15:30 på torsdagen. En snöröjande traktor hamnade utan för vägen och slutligen i en bäck i en ravin.

Enligt räddningstjänsten ska personen som körde traktorn ha förts med ambulans till sjukhus. Troligtvis hamnade traktorn för långt vid sidan av vägen och kanade nedför en ravin. Nu står den i en bäck som dessutom ligger i ett vattenskyddsområde.

– Vi har inte fått hit någon tungbärgare ännu men traktor står illa till eftersom det är ett vattenskyddsområde. Vi försöker minimera miljöskadorna som kan ha uppstått vid olyckan och de som kan uppstå när traktorn bärgas, säger Ulf Lindström som är inre befäl vid Höga Kusten Ådalens räddningstjänst.

På plats finns även personal från Sollefteå kommuns miljökontor för att övervaka utvecklingen.

Enligt polisen bedöms inget brott ligga bakom olyckan. Polisen uppger också att traktorföraren inte ska vara allvarligt skadad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.