Skatteverket förlorade slaget

Uppdaterad
Publicerad

SUNDSVALL Den rör sig i turerna kring kroghärvan. Förvaltningsrätten sänkte igår Skatteverkets krav på en upptaxering med drygt 490 000 kronor för en krögare i Sundsvall till 100 000 kronor.

I bakgrunden ligger ett brottsmål där ett tiotal krögare i Sundsvallsområdet misstänks ha manipulerat kassaapparater för att mörka förtjänster.

För den aktuella delägaren som drivit en central restaurang i Sundsvall ville Skatteverket se en upptaxering med 592 359 för de aktuella åren. Men när domen i förvaltningsrätten landade blev det till slut bara 100 000 kronor i upptaxering. Rätten anser bland annat att det inte är styrkt att krögaren ska ha sålt alkohol utan att redovisa det.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kroghärvan i Sundsvall

Mer i ämnet