SMS-företagen tar ingen ränta men väl höga avgifter. Om man tar ett lån på 2000 kr hos SMS-finans i Strömsund är avgiften 450 kronor. Det motsvarar en ränta på 270 procent, sett till årsbasis. Just nu tittar marknadsdomstolen över de höga avgifterna hos ett annat lånebolag. Men det domslutet kommer först vid årsskiftet.
En annan kritik som framkommit är att det inte görs ordentliga kreditupplysningar på SMS-låntagarna. Men enligt den gällande konsumentkreditlagen från -92 är företagen inte skyldiga att göra kreditprövning då det rör sig om – som det står i lagen – ”engångskrediter på högst tre månader eller för krediter som gäller mindre belopp”. Så för att komma åt detta krävs det en lagändring.
Ångerrätten är tandlös då man som kund ändå tvingas betala någon form av avgift.
EU håller just nu på att arbeta fram ett direktiv för hur reglerna för utlåning ska vara. Men när det kommer vet ingen idag. Samtidigt säger man på justitiedepartementet att det är ett prioriterat ärende.
Det går snabbt att göra ett SMS-lån. Men många har svårt att betala. Enligt kronofogdemyndigheten är det den skuldtyp som ökar snabbast just nu och de allra flesta är mellan 18-25 år.
Sittskulden för dem som hamnar hos kronofogden är 3 300 kronor. Det första halvåret i år hade 110 personer i Västernorrland hamnat hos kronofogden, i Jämtland var det 55 personer. Men enligt uppgifter till Mittnytt kan de här siffrorna kommit att fyrdubblats vid årets slut.
Den främsta orsaken är att antalet aktörer på markanden har ökat. Från att varit sex aktörer för några månader sedan finns det i dagsläget ett 20-tal. Inga räntor, men väl höga avgifter gör det hela lönsamt. Ett lån på 3000 kronor kan kosta upp till 600 kronor. Å kreditprövningen är ofta bristfällig, om den ens görs. Se mer om detta i Mittnytt ikväll.
Har du själv erfarenheter av SMS-lån? Hör av dig till vår reporter Sara Kempe-Holmqvist