Under torsdagsmorgonen påverkar ett stillastående fordon tågtrafiken mellan Söderhamn och Hudiksvall – vilket påverkar avgångar mellan Sundsvall och Gävle. Foto: Johan Nilsson/TT

Tågtrafiken åter igång mellan Sundsvall och Gävle

Uppdaterad
Publicerad

Under torsdagsmorgonen var det stopp i tågtrafiken mellan Sundsvall och Gävle – anledningen ska varit ett stillastående fordon.

Enligt Trafikverket var starttiden för tågstoppen strax efter 06 på torsdagsmorgonen. Stoppet var i tågtrafiken mellan Söderhamn och Hudiksvall – något som påverkade avgångar mellan Sundsvall och Gävle.

För mer information hänvisades resenärer till resebolaget och sedan 11-tiden ska trafiken vara igång igen.

Stationer där tågtrafiken kunde påverkas:

Gävle C, Ljusne, Söderhamn, Iggesund, Hudiksvall, Gnarp, Njurundabommen, Sundsvall C, Sundsvall V.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.