Stor läcka i Ö-vik

Uppdaterad
Publicerad

ÖRNSKÖLDSVIK Flera tusen hushåll i Örnsköldsvik var under flera timmar utan vatten sent på söndagskvällen. Det var en vattenledning vid Vintergatan i centrala Örnsköldsvik som sprungit läck.

Läckan var omfattande och enligt Örnsköldsviks kommuns vattenbolag rann 200 000 liter ur vattentornet i centrala stan.

– Sådana här läckage uppstår då och då av olika anledningar, förklarar Birgitta Eriksson, ingenjör på det kommunala bolaget Miljö och Vatten.

Den här gången var det en gammal gjutjärnsledning som hade gått sönder. Hårdast drabbades närligggande flerbostadshus och ICA-butiken Östra livs, där vattenmassorna hotade att strömma in i lokalerna under natten.

– Men det gick bra ändå, räddningspersonalen gjorde ett jättejobb med att hålla vattnet borta, säger Ica-handlaren Peter Kassman.

Vid sextiden på måndagmorgonen hade alla hushåll fått tillbaka vattnet, och enligt Örnsköldsviks kommun har inga farliga ämnen läckt in i systemet och det är ingen fara att använda kranvattnet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.