Trafikolycka på E4 i höjd med Sörberge – hundar rymde

Uppdaterad
Publicerad

Under onsdagsförmiddagen larmades räddningstjänst, polis och ambulans till E4 i höjd med Sörberge, med anledning av en trafikolycka.

Det var efter klockan 11 som larmet inkom till SOS Alarm. Det ska vara en olycka mellan två bilar och vägen var helt avstängd under räddningsarbetet.

– Det var en ganska kraftig påkörning bakifrån, säger Mikael Lundberg, befäl vid räddningstjänsten.

En person fördes till sjukhus med okända skador. Det ska även ha färdats tre hundar i den ena bilden – och hundarna rymde. En ska vara infångad.

– Vi är klara på platsen. Polisen finns kvar och inväntar bärgare och norrgående körfält ska vara öppet nu, säger Mikael Lundberg, efter 12-tiden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.