Foto: SVT

Åtalade hördes om Önstabranden

Uppdaterad
Publicerad

Fem unga män står åtalade för grov mordbrand efter att Önstaskolans gymnastikhall brann ner den 28 mars. Under den femte förhandlingen hördes de åtalade bakom stängda dörrar.

Anledningen till att den femte förhandlingen hölls bakom stängda dörrar beror på de åtalades ålder. De är mellan femton och sjutton år gamla.

– Det finns särskilda bestämmelser om unga lagöverträdare att man kan ha stängda dörrar av hänsyn till de tilltalade och den uppmärksamhet som de annars skulle utsättas för, förklarar Johan Alvner, rådman.

Önstabranden

Åtalade för grov mordbrand

Det var den 28 mars i år som Önstaskolans gymnastikhall brann ner. Spridningsrisken var så pass stor att de boende runt omkring evakuerades. Byggnaden gick inte att rädda och skadorna beräknas till minst 25 miljoner kronor. I april anhölls de fem unga männen och i juli åtalades de för grov mordbrand.

Inget nytt har framkommit

I dag hölls den femte förhandlingen av åtta då de åtalade hördes på förmiddagen. De har hittills nekat till brott. Inget nytt ska ha framkommit enligt rådman Johan Alvner som berättade att stämningen i rättssalen var god.

– Det är klart att det är mer påfrestande för en femtonåring att berätta än vad det är för en vuxen människa. Så det tar längre tid och man måste ta fler pauser, säger han.

Vittnen ska höras

Efter dagens förhandling blir det uppehåll i en vecka innan de tre sista förhandlingarna som främst är vikta åt vittnesförhör. Domen väntas i slutet av september.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Önstabranden

Mer i ämnet