Tommy Sörensen, gruppchef på det drabbade konsultbolaget, hyllar polisens arbete. Foto: Privat

Polisen har hittat misstänkt tjuv efter företagsinbrottet i Västerås

Uppdaterad
Publicerad

I måndags morse upptäckte en anställd att det skett ett inbrott på ett konsultbolag i Västerås. Bland annat hade datorer och en företagsbil stulits. Nu har polisen hittat en man misstänkt för inbrottet.

Den stulna företagsbilen hittades på måndagskvällen på en tom parkeringsplats i Ulvsunda i Stockholm. I bilen satt en 30-årig man tillsammans med stöldgods, troligen från inbrottet i Västerås. 

– Men han var så kraftigt påverkad av narkotika att det inte kunde genomföras ett förhör. Han var dessutom efterlyst enligt LVM, lagen om vård av missbrukare, så han kördes till sjukhus för en läkarbedömning, säger Johan Thalberg, polisens presstalesperson.

Företaget jublar

Mannen är misstänkt för stöld genom inbrott och tillgrepp av fortskaffningsmedel, men polisen misstänker att fler är inblandade. Förhör kommer att hållas så snart det är möjligt. Företagsbilen är fortfarande beslagtagen av polisen, men kommer senare under dagen att lämnas över till företaget.

– Jag vet inte så jättemycket just nu, i vilket skick bilen är i och så. Den gick i alla fall att köra hem ifrån Stockholm enligt polisen. Det känns i alla fall fantastiskt skönt att det verkar ha klarats upp, stor eloge till polisen, säger, Tommy Sörensen, gruppchef på det drabbade konsultbolaget.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.