Paret upptäckte att de hade blivit bitna av vägglöss under hotellnatten. De hittade en brun vägglus som var drygt 4–5 millimeter stor i sängen. De skriver i anmälan att hotellet fick sanera deras bagage och kläder för att de inte skulle få med sig vägglössen hem.
Plaggen förstördes
De fick tvätta två damtoppar, två herrskjortor och ett par damjeans i 60 grader för att bli av med lössen. Plaggen blev förstörda i tvätten. När de sen kom hem la de en regnjacka, två resväskor, en handväska, två plånböcker och två mobiltelefonfodral i frysen. Men en tekniker från Anticimex sa att det inte var en garanti för att vägglössen och äggen skulle dö. Därför begär anmälaren även ersättning för det.
Kan inte bevisa skadan
Paret begär ersättning för de förstörda sakerna samt för hotellnatten. Allmänna reklamationsnämnden rekommenderar hotellet att ersätta paret för hotellnatten, men inte för de förstörda sakerna. Det eftersom de sanerades innan det gick att bevisa att vägglössen hade orsakat skada.
Hotellet har även erbjudit dem en ny gratisnatt.