– Det känns jättebra, tog lite tid att smälta det på plats, men nu har man förstått det när man har kommit hem, säger Jökull Gudmundsson, SM-guldmedaljör.
SM för islandshästar inleddes i torsdags förra veckan på Himmelstalundsbanan i Norrköping, men det var inte förrän igår som Jökull Gudmundsson och Feykir tog SM-guld i tölt T2. I just den klassen ingår tre olika delmoment; fritt tempo, kort tempo och tygelfrihet, där tygelfrihet är den svåraste. Då rider man med lösa tyglar och håller endast i tyglarna med en hand.
– Det svåraste momentet är fritygel, eftersom det måste finnas mycket bärhet i hästen också, säger Jökull Gudmundsson.
Det var i april förra året som Gudmunsson och islandshästen Feykir tävlade tillsammans för första gången. I SM i fjol kom de på fjärde plats och i år blev det alltså guld.
– Vi passar bra ihop han och jag och vi har tränat mycket inför det här och haft det som mål, säger Jökull Gudmundsson.
Vad händer i framtiden?
– Förhoppningsvis får vi åka till Finland i augusti och tävla i de Nordiska mästerskapen. Men först måste vi bli uttagna till svenska landslaget, säger Jökull Gudmundsson.