Foto: Melker Blomberg/SVT

Hund fick vårdas med dropp efter att ha tuggat på grisöra

Uppdaterad
Publicerad

Ludvig Persson i Hallstahammar gav sin hund Amazonas ett grisöra att tugga på – det slutade med vattnig diarré och skytteltrafik till djursjukhuset i Strömsholm. Nu har han anmält Dollarstore, där han köpte grisörat, till Allmänna reklamationsnämnden.

Totalt handlar det om tusentals kronor i veterinärkostnader som Ludvig Persson vill att Dollarstore ska stå för. Han vill också ha ut skadestånd.

Paketet med grisöron, som han köpte på Dollarstore i Västerås, kostade 30 kronor.

– Hon blev ju jätteglad och vräkte i sig det, precis som hon vräker i sig allt annat, säger Ludvig Persson.

Foto: Melker Blomberg/SVT

Två timmar senare blev Amazonas dålig.

– Hon började springa runt och gnälla och pipa. Jag gick ut med henne för jag antog att hon var nödig. Mycket riktigt, det var hon – avföringen var brunt vatten, säger Ludvig Persson.

Foto: SVT

Han fick åka in med Amazonas till Strömsholms djursjukhus, där hon fick dropp. Diarrén fortsatte en dryg vecka efteråt.

– Jag tog med en bit grisörat till veterinären, som kollade på det och sa att det såg ut som att det hade börjat mögla. Sedan sa han att det var rikligt med bakterier, säger Ludvig Persson.

Grisörat, köpt på Dollarstore för 30 kronor. Foto: Melker Blomberg/SVT

Idag mår Amazonas bra.

– Men hon får inga grisöron längre, säger Ludvig Persson.

Dollarstore meddelar att de har jobbat länge med den aktuella leverantören och att det här är det enda fallet som en kund uppger att dennes hund har blivit sjuk. Enligt leverantören var det inget fel på grisörat.

De säger att de har erbjudit Ludvig Persson viss ersättning, men det ska han ha tackat nej till.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.