Inbrott på apotek på Coop Stenby

Uppdaterad
Publicerad

Natten till torsdagen fick polisen in ett inbrottslarm i Kronans Apotek på Stenby. Apoteket är beläget inne i fastigheten Coop Forum som tidigare på kort tid har haft två inbrott.

Först trodde man att gärningsmännen hade tagit sig in via taket, precis som de tidigare inbrotten som Coop Forum har blivit utsatta för, då man stulit tobak. Men nu när den tekniska undersökningen är klar har det visat sig att de gick in via dörren.

När polisen kom till platsen vid halv två-tiden natten till torsdag påträffades inga gärningsmän varken i byggnaden eller i anslutning till den.

Har det här inbrottet någon koppling till de tidigare inbrotten?

– Det tror jag inte. De tidigare har man gått igenom taket det har man konstanterat. Då man sett att de har borrat och sågat upp taket. Nu gick man via dörren, säger Ivan Åslund, LKC-befäl vid Västeråspolisen.

Det är fortfarande oklart vad godsvärdet är, men en anmälan om stöld genom inbrott har upprättats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.