Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Följ med på getingsanering. Foto: Rasmus Hammarström/SVT

Intensiv getingsommar i Västmanland – tre gånger fler saneringar än förra året

Uppdaterad
Publicerad

Under sommaren 2023 har Anticimex utfört nästan tre gånger fler saneringar av getingbon i Västmanland än förra året.

– Vi kommer ha gjort någonstans mellan 800 till 900 saneringar innan den här sommaren är slut. Det kan jämnföras med lite drygt 300 saneringar förra året, säger Joakim Olsson, regionchef i Mälardalen.

SVT har tidigare rapporterat att getingsommaren från Dalarna och norrut tycktes lugnare än förra året. I Västmanland är det tvärt om.

Många irriterar sig på deras närgångna stil, vilket speglar sig i samtalen till Anticimex som ökat de senaste veckorna.

– Det är skönt att getingarna har återhämtat sig från de senaste åren, de är nyttodjur och viktiga pollinatörer. Men är de allt för nära kan man behöva ta bort bon, säger regionchefen Joakim Olsson.

Håll koll under hösten och våren

Under hösten och våren menar Joakim Olsson att man som fastighetsägare har bra möjlighet att hantera bona på egen hand.

– När det börjar bli kallare och getingarna är borta så kan man ta bort alla gamla bon. Då ser man sen på våren vilka som är nya, och kan enkelt plocka bort dem innan de har hunnit växa till sig, tipsar han.

I klippet: Följ med på en sanering och hör hur Joakim Olsson tänker innan han tar bort ett bo.

Det kan även förekomma bin i klippet.

Lista: Tre vanligaste frågorna till getingexperten

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
SVT har träffat Joakim Olsson, regionchef på Anticimex Mälardalen. När han är ute och sanerar getinigbon får han mycket frågor. I klippet svarar han på de tre vanligaste frågorna. Foto: Rasmus Hammarström/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.