– Det här är många extra timmar arbetet. Och det är synd att skolan har drabbats så här, säger Thomas Morèn, förläggningsansvarig för Irsta Blixten.
80 spelare behövde nytt boende
Irsta Blixten är en jättestor tävling och hittills har 436 lag anmält sig för spel i handbollsturnering. 290 lag ska sova kvar på 23 olika skolar runt om i Västerås.
Föreningen bjöd alla nordiska länder för handbollsturnering och den här gången kommer runt 40 lag bara från Finland. Tidigare hade föreningen haft lag från Island, Norge och Danmark.
I tävlingen deltar ungefär 5000 spelare och mellan fem och tiotusen föräldrar ska också närvara i Västerås.
Ungefär 500 som jobbar ideellt på olika saker och föreningen ska servera 17 000 mål under den här helgen.
– Nu är det lyckligtvis bara idrottshallen på Önstaskolan som drabbats av branden. Och i dagsläget är det 80 ungdomar som planerade sova på den platsen som akut har hittat ett nytt boende på Bäckbyskolan, säger Thomas Morèn.
Har hittat bästa alternativen
Thomas Morèn säger att Irsta Blixten är en av Sveriges största turneringar. Han har inte fått någon panik efter branden. Men Irsta Blixten försöker hitta så många boenden som möjligt i Västerås så att spelarna ska ha nära till hallarna de spelar i.
– Vi hittar de bästa alternativen för gästande lag så att de får en positiv bild av både Irsta Blixten och Västerås som stad, säger han.
”Tar det seriöst”
I nuläget tittar Irsta Blixten på hur situationen på andra skolor ser ut. Thomas Morèn säger att föreningen så snart som möjligt ska lägga upp informationen om branden på Irsta Blixtens webbsida. Det behöver också lugna de lagen som ska komma till Västerås.
– Vi tar det seriöst och visar att allt är underkontroll, säger han.
Ingen koppling mellan branden och turnering
Irsta Blixten är en gammal turnering som arrangerats i nästan femtio år. Det är första gången en brand påverkar föreningens arbete. Thomas Morèn säger att det inte finns någon koppling mellan branden och turneringen. Han tillägger att Irsta Blixten har vaktbolag som åker runt på de skolor där spelare ska övernatta.
Det finns brandalarm på alla 23 skolorna. Det finns också ett telefonnummer som spelarna kan ringas till ifall det inträffar något eller blir störningar utanför.
– Det blir ingen extra bevakning på skolorna, men det blir hög säkerhet, säger han.
Hälsar hjärtligt välkomna
Han menar att Irsta Blixten visar upp Västerås och han hoppas att många Västeråsare ska ta tillfälle och komma till de sju hallar som används.
– Det är en festlig aktivitet, säger han.
Föreningen hälsar att alla västeråsare är hjärtligt välkomna att besöka hallarna och titta på bra handboll.
– Nästa år ska vi göra något extra för att Irsta Blixten firar 50-årsjubileum, berättar Thomas Morèn för SVT Västmanland.