Reporter intervjuar en person vid en mur utanför ett flerbostadshus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Ska man behöva vara rädd?” – i klippet berättar Karin Enblom hur hon kände när hon fick veta vad som pågick i Västerås och området där hon bor. Foto: Maja Tengnér/SVT

Karin bor nära avspärrade bostaden på Rönnby i Västerås – fick veta genom VMA: ”Obehagligt”

Uppdaterad
Publicerad

Karin Enblom bor i området på Rönnby i Västerås där en adress spärrades av i samband med polisinsatsen, som senare bekräftades gälla ett mord i Skultuna och ett mordförsök på Rönnby.
– Känns obehagligt när det kommer så nära, säger hon.

I samband med polisinsatsen gick ett VMA ut och varnade allmänheten i Skultuna, där det pågick en polisjakt efter den misstänkta gärningsmannen. Karin Enbloms dotter i Malmö såg det och kontaktade henne.

”Ska man behöva vara rädd?” – i klippet berättar Karin hur hon kände när hon fick veta vad som pågick.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kvinna död efter våldsbrott i Västerås

Mer i ämnet