En ny studie visar att många patienter med svår depression blir bättre av så kallad iTBS, magnetstimulering av hjärnan. Behandlingen innebär att elektromagneter producerar ett magnetfält i hjärnan, vilket gör att nervceller får lättare – eller svårare – att signalera.
Metoden finns än så länge på några sjukhus i landet, men inte i Västmanland. Vuxenpsykiatriska kliniken i Västerås arbetar nu för att också införa behandlingsmetoden här.
I klippet berättar verksamhetschef Christine Senter vilka som kan få behandlingen och hur den kan införas i Västmanland.
Mer om iTBS och rTMS
Magnetstimulering, eller repetitiv transkraniell magnetisk stimulering (rTMS) som det också kallas, är sedan 2017 ett rekommenderat behandlingsalternativ vid svårbehandlad depression.
Behandlingen innebär att en elektromagnet sätts mot huvudet, mitt över pannan. Magneten producerar ett snabbt varierande magnetfält som framkallar ett svagt elektriskt fält i hjärnbarken. Detta leder till att nervcellerna i hjärnan som ligger strax under spolen antingen får lättare eller svårare att signalera.
iTBS är en variant av behandlingen, intermittent thetaburst-stimulering. Skillnaden är att den enbart tar 3 minuter jämfört med rTMS som tar 37 minuter.
rTMS finns på ett 20-tal sjukhus i landet där iTMS är den mest vanliga metoden. Det är upp till varje region/sjukhus att implementera metoden.
Förra året behandlades drygt 500 patienter med magnetstimulering i Sverige.
Källa: Akademiska sjukhuset