Efter att de befintliga skolbyggnaderna har utdömts som undermåliga på flera punkter av kommundelsförvaltningen, har nämnden beslutat att riva delar av Persboskolan, bygga nytt och i viss mån renovera befintliga lokaler.
– Vi kommer att öppna upp skolområdet mot alla idrottsplaner vi har, så att det blir en naturlig sammanknytning med skolan, berättar Karin Westlund.
Projektet är ännu i startgroparna, och mycket kan komma att ändras med tidens gång. Just nu räknar kommundelen med att byggstart kan ske till sommarlovet 2022, med ett planerat färdigdatum till vårterminen 2024. Beräknad kostnad ligger i dag på närmare 250 miljoner kronor.
Varför man har bestämt att renovera skolan berättar Karin Westlund om i klippet ovan.
Kort om Persboskolan:
En årskurs 4–9-skola som drivs i kommunal regi av Skultuna kommundelsförvaltning.
Skolan byggdes 1957 och var då modell för den nya enhetsskolan som föregick grundskolan.
Skolan har sett tre omfattande renoveringar hitintills: På 70-talet när man byggde till de fyra längor som omger skolgården, 1983 när den nya gymnastiksalen byggdes, samt på 90-talet när man renoverade NO-salarna och ett nytt ventilationssystem installerades.