Husbåtarna, eller boendebåtar som det lite mer korrekt kallas, kommer att ligga innanför vågholmarna på Östermälarstrand. Kommunfullmäktige har redan fattat beslut och nu ska bara tjänstemännen utforma ett hyresavtal mellan kommunen och de som vill hyra en plats.
– Folk har alltid velat bo vid vattnet. Titta bara här längs Östermälarstrand hur lättsålda lägenheterna var, men då för att sitta på en balkong och titta på vattnet. Jag menar, på en husbåt, då bor du mitt i plurret, säger Rolf Bergqvist, entreprenör.
Lång process
Han driver numera ett företag som tillverkar husbåtar, men väckte frågan i Västerås för tjugo år sedan då han själv ville bo på en båt. Det sa kommunen nej till och krävde bygglov. Rolf Bergqvist har drivit frågan i olika juridiska instanser och hela tiden hävdat att det inte krävs bygglov enligt EU-direktiv.
Nya EU-direktiv
2011 väckte nuvarande kommunalrådet Lars Kallsäby (C) frågan om husbåtar i en motion och nu har kommunfullmäktige gett tummen upp för att testa husbåtar i en liten skala. Nya EU-direktiv har gjort det möjligt för kommunen att hyra ut platser för husbåtar utan krav på bygglov.
– Det enda som saknas nu är ett avtal mellan kommunen och de som ska hyra. Det håller tjänstemännen på att titta på, säger Hans Stergel (C), ordförande i nämnden för idrott och friluftsliv.
Profilera Mälarstaden
Han tror att ett avtal kan vara färdigt i början av hösten. Det är framförallt längden på hyresavtalet som diskuteras. Det kommer finnas fyra eller sex platser att hyra och kommunen ser platserna som en försöksverksamhet som ska utvärderas. I dagsläget är det inte tal om ytterligare platser. Men boendeformen är definitivt ett sätt för kommunen att profilera Mälarstaden.