Foto: SVT

Konsultläkare stämmer landstinget på 1,5 miljoner

Uppdaterad
Publicerad

En konsultläkare i Västmanland har stämt landstinget på miljonbelopp för obetalda fakturor.

Bakgrunden är att läkaren, med början år 2010, fick uppdrag av en verksamhetschef på landstinget som tidigare arbetade åt konsultläkaren. Landstingets personalchef polisanmälde de båda år 2012, och konsultläkarens fordringar är fortfarande frysta i avvaktan på utredningen.

Nu har läkaren tröttnat på att vänta och har därför stämt landstinget på de 1,5 miljoner kronor som han anser att landstinget är skyldigt att betala honom. När han fick uppdraget garanterades läkaren minst 150 utredningar per år.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.