Det var på tisdagen den 17 april som det upptäcktes att statyn sågats ner och stulits från Botaniska trädgården i Västerås.
Reaktionerna har varit starka och nu har oppositionsråd Elisabeth Unell (M) skickat in en fråga till kommunfullmäktige ställd till kommunstyrelsens ordförande Anders Teljebäck (S).
– Vi vill veta hur det ser ut med försäkringar för den offentliga konsten och hur gör man för att dels ha konsten exponerad men ändå säker, säger Elisabeth Unell (M) oppositionsråd Västerås.
Förhoppningen är att få ett svar av det politiska styret redan på nästa kommunfullmäktige den 3 maj, annars vid nästkommande möte om en månad.
– Konsten är viktig och en del av det offentliga rummet och Västerås Stad äger mycket konst, och lika viktigt att den finns är det att den få finnas kvar, säger Elisabeth Unell.