Efter den ryska flygkraschen i förra veckan har diskussionen om säkerhetsnivåerna på flygplatser höjts. På fredagsmorgonen gästade terrorexperten Magnus Ranstorp Gomorron Sverige och han menar att säkerheten på flygplatserna i Egypten är undermålig. Och nu höjer Apollos flygbolag Novair säkerhetsnivån till röd.
– Det innebär bland annat att man handgripligen kommer att kontrollera handbagage, att vakter i större utsträckning kommer att genomföra id-kontroller och att säkerheten kring cateringutrustning kommer bli mer rigorös, säger Kajsa Moström, informationschef på Apollo.
Press på flygsäkerhet
Sedan tidigare avråder UD från resor till Sharm el-Sheikh och därför har inget av de stora svenska resebyråerna Apollo, Fritidsresor eller Ving några resor dit. Istället är det till Hurghada och Marsa Alam som svenska resenärer åker.
– Den diskussion som väckts kring flygsäkerhet efter den ryska flygplanskraschen sätter naturligtvis press på flygsäkerheten och de myndigheter som kontrollerar den i Egypten, säger Kajsa Moström.
Även Fritidsresor sätter nu in åtgärder för att höja säkerheten på de flygplatser de har i Egypten.
– Vi har tagit beslut om utökade dokumentkontroller och utökad screaning av passagerare utöver den som redan finns på flygplatsen, säger Mathias Bergendahl, informationschef på Fritidsresor.