Dyr ögonbehandling av gula fläcken effektiv

Uppdaterad
Publicerad

En ny behandling mot ögonsjukdomen gula fläcken-sjukan har visat sig mycket effektiv. Men behandlingen bär på ett etiskt dilemma – att medicinera alla patienter i Sverige skulle kosta över en miljard kr om året.

Den nya medicinen heter Lucentis och är framtagen av amerikanska forskare. Den sprutas in i ögonen på patienterna som måste genomgå behandlingen varannan månad. Varje ingrepp kostar 13.000 kr, varav medicinen kostar 10.000 kr. En granskning visar att sjukdomsförloppet stannar upp hos 90-95 procent av patienterna och cirka 40 procent ser sedan också bättre.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.