– Det är verkligen inget lätt beslut att dra ner på tjänster i en verksamhet. Men, vi behöver ju anpassa Manillaskolans verksamhet till skolans budget, säger Sabina Islamovic.
SPSM har gjort en genomlysning av budgeten.
– I genomlysningen av budgeten såg vi också att vi behöver se över hur många medarbetare vi har, och de tjänster man först ser över är dem som handlar om provanställning. Därmed behöver vi dra in bland annat en biträdande rektorstjänst, för att anpassa till vår budget, säger Sabina Islamovic.
– I de här tillfällena så är det väldigt noga att följa de lagar och regler som gäller när anställningarna avslutas. Och här är personalenheten helt involverad och ger stöd, och i de fall där medarbetaren är fackligt anslutna är facket självklart med. Men självklart är dialog med medarbetaren också väldigt viktig och finns med hela tiden i den här processen, säger Sabina Islamovic.