22 procent av kommunerna har enbart digitala trygghetslarm. 7 procent är nästan klara med bytet, 53 procent har en blandning och 18 procent har enbart analoga larm.
Analoga larm inte lika säkra
Den förra regeringen satte upp ett mål om att alla kommuner ska ha bytt till digitala trygghetslarm senast den 1 jan 2017, eftersom de analoga larmen inte är lika säkra.
Enligt Telia är det upp till 20 procent av signalerna från analoga trygghetslarm som aldrig kommer fram.
Problem vid digitalisering
Förra året fick kommunerna extra pengar från staten för att snabba på bytet till digitala trygghetslarm. Många kommuner påbörjade då arbetet med digitalisering, men stötte på problem i samband med upphandling av nya larm.
Andra förklaringar till att teknikskiftet drar ut på tiden är osäkerhet kring val av teknik och dålig bredbands- och mobiltäckning.