Majoritet av poliser i fält utsatta för våld eller hot om våld

Publicerad

Polisens vardag på fält är allt mer utsatt, enligt Polisförbundet Väst. I en undersökning gjord av förbundet uppger åtta av tio poliser att de blivit utsatta för våld eller hot om våld.

Polisyrket är ett utsatt yrke, i områden där polisen har hög närvaro och stör kriminell verksamhet kan riskerna vara större. Katharina von Sydow är ordförande för Polisförbundet Väst och menar att de kriminellas attityd mot polisen har förändrats de senaste åren.

– De vi möter har blivit mer likgiltiga mot andra människors liv, ett människoliv betyder inte lika mycket längre och man tar större risker.

Skjutning av polis i Göteborg – teckenspråk

Förbundets ordförande Katharina von Sydow menar att hotbilden mot poliser har ökat de senaste åren.

-Vi har jobbat intensivt med att hitta metoder för att trygga arbetsmiljön för poliser, men att förebygga allt är inte möjligt, säger hon till SVT Väst.

På onsdagskvällen sköts en polis till döds i Biskopsgården i Göteborg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skjutning av polis i Göteborg – teckenspråk

Mer i ämnet