Vad betyder Sápmi för dig?
– Gemenskap. Liv. Tillhörighet. Respekt för de som gått före och ansvar för vår framtid.
Vad är det bästa med att vara same?
– Gemenskapen. I både glädje och sorg. En påtaglig samhörighet som får en att känna sig som nyförälskad när man träffar sina samiska vänner men också att man inte behöver förklara sig jämt, andra samer förstår för vi har samma ärvda själsliga sår vi bär på.
Vem är din förebild?
– Min Akku. Kristina Juuso född Marakatt. Levde mellan åren 1918-2005. Hon satte 9 barn till världen. Mättade deras magar med sitt arbete i renskötseln. Klädde dem med sin sömnadsskicklighet. Jag hedrar henne vid högtidliga tillfällen genom att bära en kolt hon sytt.
Om du får drömma – vad skulle vara den bästa nyheten på SVT Sápmi någonsin?
– Ett enat Sápmi. Vi slutar bråka om smulor och kräver ett sameting med reell makt över Sápmi. Det är våra förfäders och förmödrars marker, vi vet bäst hur de ska förvaltas till våra efterkommande.
Vad har du alltid velat säga offentligt, men inte har sagt förrän nu?
– Vänta inte på att Sápmi eller omvärlden ska förändras. Alla kan göra något, bidra med din del till en bättre gemensam framtid.
Till sist, vem vill du hälsa till?
– Min storasyster. Hon är mitt lugn i stormen. Vad som än händer så får hon allt att falla på plats igen. Hon stillar kaoset i mitt inre. Tack för att du finns.