Marita Sikkus häst skulle skos av hovslagare och hon skulle hämta sin häst, Eldfim från hagen utanför Kiruna. När hon kom närmare såg hon att hästarna hade en rådjursunge bredvid sig.
– Jag blev väldigt paff och trodde att ungen blivit lämnad, men såg mamman springa i skogen utanför hagen. Jag vet inte hur ungen kom på att gå in i hästhagen, skriver Marita Sikku i sms.
Hon fortsätter:
– Jag lyfte försiktigt ungen utanför hagen, så att den inte skulle bli nedtrampad. Men den ville bara tillbaka in i hagen.
På bilderna så verkar hästarna vara väldigt omtänksamma, vad gjorde hästarna mot kidet?
– Hästarna var väldigt varsamma med den lilla. Eldfim verkade få moderskänslor och jag fick knappt ut henne från hagen.
Hur gick det för rådjurskidet?
– Jag var tillbaka och skulle kika hur det var med ungen, då såg jag att det var tre stycken i skogen!
”Naturen är ju en barnkammare just nu”
– Jag är glad att jag inte hade min hund lös just då, för nu är hela naturen en barnkammare.