Håkan Jonsson, partiledare för Jakt- och fiskesamerna

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet: Håkan Jonsson om vad han har lärt sig under den senaste mandatperioden och hur han och partiet hoppas jobba vidare under nästa mandatperiod. Foto: Stefan Karlsson/SVT

Skakig mandatperiod för Håkan Jonsson: ”Oroligt”

Publicerad

Det har varit fyra turbulenta år för Sametingets styrelseordförande Håkan Jonsson (JoF).

Kritik från Statskontoret och interna konflikter satte tonen för hela mandatperioden.

– Vi har mycket att lära för att Sametinget ska fungera bra, säger han i partiledarintervjun med SVT Sápmi.

Vi träffar honom hemma i Sorsele.

Han sitter framför brasan och pratar om det som varit de senaste fyra åren.

Sámediggeválggat 2025

Och mycket har hänt för Jakt- och fiskesamernas ordförande sedan han tog över styrelseordförandeposten efter valet 2021.

– Det har inte varit en optimal mandatperiod det har varit mycket jobb med att hantera Sametingets verksamhet, säger han.

”Jag har jättestort ansvar”

Först var var styrelsen involverad i en långdragen konflikt med Sametingets dåvarande kanslichef. Sedan kom Statskontoret med en rapport där de riktade hård kritik mot Sametinget – bland annat kring risker för jäv och bristfällig dokumentation.

– Det här att ha koll på alla styrdokument, att verkligen veta alla lagar och förordningar och föreskrifter. Jag trodde att jag hade det och jag har lagt ner mycket tid på det. Men efter Statskontorets rapport så konstaterade jag med många andra att vi har mycket att lära för att Sametinget ska fungera bra.

Vilket ansvar har du i det?

– Det är klart att jag har jättestort ansvar. Jag är högsta ansvariga politiker.

Historiskt beslut för partiet

För honom och partiet har det ändå samtidigt varit en historisk mandatperiod. Enda sedan partiet grundades har de drivit frågan om att alla samer ska ha möjlighet att bli medlemmar i samebyar. Det lyckades de driva igenom nu som Sametingets förslag till Renmarkskommittén.

Det var en stor dag för både partiet och Håkan Jonsson – även om regeringen sedan lade ner kommittén och det nu är oklart om förslagen överhuvudtaget kommer lyftas.

Hur jobbar ni vidare med det nu?
– Nu har vi ett plenumbeslut att förhålla oss till. Regeringen kommer tillsätta en ny utredning, säger han.

Han hoppas att Sametinget då ska få inflytande över direktiven och kunna driva fråga vidare när och Renmarkskommittén återuppstår i någon form.

Sametingets högsta medelålder

Samtidigt leder Jonsson i dag det Sametingsparti som har högst medelålder. Medelåldern på Jakt- och fiskesamernas vallistor är hela 59 år.

Han konstaterar att partiet kämpar med att hitta unga som vill engagera sig – utan att för den delen tycka att den höga medelåldern är problematisk.

– Jag kan bara säga att vad gäller mig personligen, jag fyllde 65 för bara några dagar sedan, och jag är en bättre politiker nu än för 20 år sedan, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sámediggeválggat 2025

Mer i ämnet