Mediernas betydelse för demokratin

Uppdaterad
Publicerad

När journalister hotas, kidnappas, skadas och i värsta fall dödas så är det en attack både mot rättssamhället och det fria ordet och därmed demokratin.

Hot riktas mot redaktioner och journalister både inom Sverige och utomlands. För ett år sedan mördades Sveriges Radios utrikeskorrespondent Nils Horner på öppen gata i Kabul, Afghanistan.
För att journalister ska ha möjlighet att arbeta fritt måste politiker och rättsväsendet världen över ta ställning för det fria ordet. Men vad får journalisterna för stöd och hur trygga känner de sig egentligen?

 Medverkande: Cilla Benkö, vd Sveriges Radio,
 Charlotta Friborg, publisher UNT
 och Paul Hansen, fotograf DN

 Moderator: Cecilia Bodström, Sveriges Radio

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mediedagarna 2015

Mer i ämnet